Specijaliteti
Pretraga sajta
kafana je ekstra hrana je dobra jedino smo jednom probali...u Gurmanova tajna
Pre 22 godine iy Nisa sam dobila na poklon stihove pesme...u Kazandžijsko sokače
Nažalost, ne mogu na napišem puno toga lepog o ovom...u Srpska Brvnara
Najbolja jagnjetina u gradu, uz Bovinovu tamjaniku -...u Mali podrum
Odlicna atmosfera. prava kafanska! i konobar je legenda....u Tri fenjera
Zanimljivosti
Beli špricer, Put vina, i Sokače ljubavi
Kada uđete u „Baćicu” prvo vas dočeka sokak Beli špricer, pa Put vina, a onda naiđete na Sokače ljubavi. U njima možete da nađete komšiju, a neko, bogami, i svoju zalutalu ženu. Dešava se. Bivalo je da po nekoliko njih zaluta ovim sokacima. Nego muževi se plaše da ih traže –...
Literatura
„?“
„Kafane su naša najstabilnija industrijska grana koja je izdržala sankcije, hiper-inflaciju, pretnje tomahavk demokratije i raspirivanje novog svetskog poretka. Šta god da se desi u zemlji i svetu, nas čovek će filozofski sedeti u prepunoj kafani uz flašu piva ili času vina i diskutovati...
Komplet lepinja
Užička lepinja je lokalni specijalitet užičkog kraja, odnosno specijalitet zapadne Srbije. Poznata je još kao komplet lepinja ili lepinja sa sve.
U izvornoj varijanti potrebna je peć na drva, lepinja, pretop, jaje i kajmak. Lepinja se zaseče po horizontali sa blagim udubljenjem prema sredini, tako da bude nalik na posudu a gornji deo nalik na poklopac. Donji deo se premaže kajmakom. Jaje se umuti i prelije preko kajmaka. Zatim se sve stavi u zagrejanu pećnicu i peče oko 10 minuta (zavisno od toga da li želite rovitu ili hrskavu lepinju). Nakon pečenja, lepinja se izvadi iz pećnice i prelije zagrejanim pretopom. Ovaj specijalitet ima veliku kalorijsku vrednost.
Lepinja, pogača ili somun je osnova i po mogućstvu uzima se ona koja nije tako mekana i nema testo kao običan hleb, već su „mehurići“ dosta veći. Bitno je da se sa pripremom počne dok je lepinja još sveža. Pretop („moca“, „moča“ ili „soft“) je glavni sastojak, a dobija se tako što se uhvati mast posle pečenja jagnjeta i praseta pa se onda pomeša i ostavi da se ohladi. Kako se pretop hladi, u posudi se odvaja mast nagore, a nadole želatin koji je tamno mrke boje, veoma slan i sadrži odgovarajući procenat vode. Za dobijanje originalnog pretopa potrebno je da se peče celo jagnje ili prase u odgovarajućoj peći, takozvanoj „furuni“. Bitno je da kajmak bude star, po mogućstvu zlatiborski ili užički, jer je važno da se tokom pečenja otopi.
Komplet lepinja se tradicionalno jede prstima i danas, obično prvo „poklopac“, koji se može kidati u parčiće i umakati u sredinu a nakon toga preći na ostatak, ili po želji. U današnje vreme uz komplet lepinju se uzima i jogurt, zbog njene velike kalorijske vrednosti . Postoje razne varijacije, pa se komplet lepinja pravi i sa mnogo većim pogačama ili se pravi kao torta, „lepinja na sprat“ i sl.
Autor teksta Немамо информацију
Izvor Internet
apsolvirano 27.07.2009.