Специјалитети

Претрага сајта

Тражи кафану по имену

Последњи коментари

kafana je ekstra hrana je dobra jedino smo jednom probali...у Гурманова тајна

Pre 22 godine iy Nisa sam dobila na poklon stihove pesme...у Казанџијско сокаче

Nažalost, ne mogu na napišem puno toga lepog o ovom...у Српскa Брвнaрa

Najbolja jagnjetina u gradu, uz Bovinovu tamjaniku -...у Мали подрум

Odlicna atmosfera. prava kafanska! i konobar je legenda....у Три фењера

Занимљивости

Срби, стари народ

Срби можда нису најстарији европски народ, али су зато народ са најдужом кафанском традицијом на Старом континенту: још 1522. Турци су на Дорћолу отворили прву кафану. После Београда, прву кафану 1592. године добија Сарајево, Лондон 1652, две године касније Марсељ, у Бечу је отворена 1683....

комплетан текст

Литература

Прва кафана у Европи отворена на Дорћолу

Прва кафана у Европи отворена на Дорћолу

Историјске хронике говоре да је прва кафана на европском континенту отворена 1522. на Дорћолу. – Лав Троцки и Ерих фон Штрохајм у „Москви“. Ко зна колико је пута у литратури, у мемоарима, у историографским и социолошким студијама изречена тврдња да су кафане срце и душа...

комплетан текст

Занимљивости

Ракијомат

25.05.2011.

Мађарска, која тренутно председава Европском унијом, осмислила је оригиналан начин да задиви званичнике ЕУ током посете тој земљи, тако што је председнички салон међународног аеродрома „Франц Лист“ у Будимпешти опремила „ракијоматом“.

Тај уређај притиском на дугме избацује „палинку“, врсту мађарске ракије од воћа, у кристалним чашама и то бесплатно, пренео је Ројтерс.

Након напорних дана на самитима, салоном прођу десетине делегација, изјавио је званичник за протокол мађарског Министарства спољних послова, Петер Хорват, и додао да током 40 минута, колико делегације у просеку проведу чекајући лет, „ракијомат“ постане прави хит.

Од инсталирања аутомата, који нуди ракију од вишања, шљива и ону најпопуларнију - од кајсија, подељено је 1 500 бесплатних чашица.

„Ракијомат се свима свиђа, а посебно су му се обрадовали дипломате из нордијских и балтичких земаља, као и они из Ирске“, рекао је Хорват, не желећи ипак да открије из које земље су највећи љубитељи ракије. Проналазач „ракијомата“, инжењер Петер Шаркади, истакао је да је то први и једини аутомат такве врсте у свету.

Линк ка извору образовања